tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Ateş Kutusu Nedir?

Ateş Kutusu Nedir

Ateş Kutusu ufak yapısı sayesinde kolay taşınabilen ve pratik bir odun sobasıdır. Ateşi bir arada tutmaya yarar. Taşıması ve kurulma kolaylığı, pratikliği ve yakıldığında zemine zarar vermesi tercih sebebidir.

Genellikle paslanmaz malzemeden imal edileceği gibi farklı metal çeşitlerinden örnekleri mevcuttur. Tasarımına göre minimum yedi parçadan oluşur. Bunlar;

  • Ön plaka,
  • Arka plaka,
  • Yan plaka (2 Adet)
  • Yakacak desteği veya alt plaka
  • Pişirici destekleri (minimum 2 Adet)

Montajı çok kolaydır. Birbirine geçen saclardan oluşur. Takılırken üzerindeki tırnakları yerlerine oturtmak yeterlidir. Aşağıda Nature Compact Paslanmaz Ateş Kutusu ‘nun montaj şeklini sıra ile gösteren bir şema bulunmaktadır.

Sırt çantasına rahatlıkla sığabileceği gibi düşük ağırlıkları sayesinde oldukça geniş bir kullanım alanı mevcuttur. Çok pratik bir şekilde kurulur ve bir kaç saniye içerisinde kullanıma hazır hale gelir. İçerisinde kuru odun parçaları, çalı çırpı rahatlıkla yakılabilir. Ön yüzeyde bulunan geniş açıklıktan odun besleme işlemi yapılır. Yan ve arka yüzeyler genellikle kapalıdır. Ateş kutusu hava ihtiyacını alt ve öndeki açıklıktan sağlar. Bu da yanma kalitesini arttırır. Üzerine koyacağınız tencere yada tava ile kolaylıkla pişirme yapabilirsiniz.

Ateş kutuları kişisel kullanım için idealdir. Bir ateş kutusu ile 3 yada 4 kişiye de rahatlıkla yemek hazırlayabilirsiniz. Bundan fazlası tehlikeli olabilir. Ateş kutuları birbirlerinin içine geçen sac malzemeden oluştuğu için kendi bir mukavemeti vardır. Böylelikle kendi ağırlığından çok daha fazlasını rahatlıkla kaldırabilmektedir. Üreticilerin vermiş olduğu maksimum ağırlık miktarları vardır ancak bu sobanın kaldırabileceği ağırlıktan ziyade taşıyabileceği ağırlığa karşılık verilen bir değerdir. Bir ateş kutusu 10-15 kg ağırlığı hatta belki çok daha fazlasını rahatlıkla üzerinde tutabilir. Ancak sizin 5kg lık bir çorba bile yapıp karıştırsanız oluşturacağınız yanal kuvvet ile tencerenizin devrilmesine neden olup, ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu tip ufak ve pratik ürünlerde sınırları zorlamamak çok önemlidir.

Son yıllarda pratik ve ekonomikliği sayesinde çok fazla tercih edilmektedir. Piyasada farklı çeşit ve tasarımlarda ateş kutuları bulmak mümkündür. Kendinden montajlı sadece katları açılarak kullanılan çeşitleri, üzerine modül eklenen farklı amaçları olan vardır. Ancak bu sefer ekonomiklik ortadan kalkıp işlevsellik devreye girer. Biz Nature Compact olarak parçalı model ateş kutusu ile ekonomik sınıf içerisinde bulunmaktayız.

Nature Compact Paslanmaz Ateş Kutusu‘nu incelemek isterseniz burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir